«Ортодонт може зробити вашу усмішку реально красивою», – Тамара Ахрамчук (лікар-ортодонт)

інтерв’ю

Тамара Ахрамчук – лікар-ортодонт I –ї  кваліфікаційної категорії із 11-річним досвідом роботи. Щодня до неї звертаються десятки людей, які хочуть мати бездоганну усмішку. Ми поспілкувались із нею, щоб дізнатись про роботу ортодонта.

 

Тамаро Вячеславівно, чому ви обрали саме «ортодонтію» серед усіх інших напрямів у стоматології?

Ортодонтія – це дисципліна, яка потребує найменшого втручання зі сторони лікаря. Вона найменш безболісна, але дає великий естетичний результат. Ортодонт може зробити ваші зуби реально дуже красивими, навіть якщо результат буде видно через роки.

 

Чим займається ортодонт?

Ортодонт – це естет (людина, якій подобаються гарні речі), який до того ж може своєю працею створити цю красу. Він дуже любить людей і робить усе, щоб життя його пацієнтів стало кращим. Із найменшого віку дитини, ми спостерігаємо, як розвивається зубо-щелепна система. На жаль, зараз у 90% дітей патологія прикусу. Це пов’язано з тим, що люди перейшли на більш м’яку їжу і не навантажують зубо-щелепну систему достатньо. Найчастіша патологія звуження щелеп. Ця вада виникає тому, що дітки їдять пюрешки, кашки, різні молочні суміші, тоді як раніше вони жували моркву, яблука й бублики.

Ахрамчук Тамара В’ячеславівна

З якими проблемами до вас найчастіше звертаються пацієнти?

Без сумніву, найчастіше – це профілактичні звернення. Мами хочуть дізнатися чи все в дитини нормально з зубчиками, чи правильно розвивається зубо-щелепна система, чи потрібно дитині лікування. І це дуже правильно, що батьки приводять своїх діток на профілактичний огляд. Вчасна діагностика не лише виявить проблеми, але прискорить і полегшить процес вирівнювання зубів дитини, якщо це необхідно.

На другому місці – це лікування патології прикусу, особливо в дорослих пацієнтів. Зараз усі хочуть мати Голівудську усмішку, і для того, щоб її отримати в арсеналі ортодонтів є чимало сучасних технологій.

Інколи приходять дівчата, яким брекети взагалі не потрібні, але вони кажуть: «У трьох моїх подруг є, і я собі хочу». У цьому випадку з лікаря-ортодонта доводиться «перекваліфіковуватися» на психолога.

Чи є якісь мінуси від користування брекетами?

Найбільший мінус – це те, що потрібно відвідувати ортодонта раз на місяць, хоч ми й стараємось, щоб ці прийоми були позитивними. Також потрібно дуже гарно чистити зуби, і витрачати на це значно більше часу. Для чистки зубів із брекетами не потрібно виділяти півдня, або брати відпустку на два роки, але мінімум 10 хв. щодня треба присвятити. Брекети фіксують на спеціальний фтормісний матеріал, який виділяє фтор. Тобто місце, де були брекети – ніколи не буде уражене карієсом. А от в місцях, де пацієнти не дочищають зубки (навколо брекетів, а найчастіше – під дугою), може розвинутися карієс. Своїм пацієнтам ми рекомендуємо спеціальну ортодонтичну чистку раз на два-три місяці. Лікар допомагає чистити зуби в тих місцях, що є недоступними для самостійної чистки.

Які засоби ви використовуєте для вирівнювання зубів?

Для лікування пацієнтів ми використовуємо ортодонтичні трейнери, еластопозиціонери, прозорі капи, різноманітні види брекет-систем. Існують брекети, які фіксують із внутрішньої сторони зубів, і вони абсолютно непомітні іншим – це лінгвальні брекети. Також є системи, які фіксують на зовнішню поверхню зубів – вестибулярні брекети.

Вестибулярні брекети можуть бути лігатурними і самолігуючими. Лігатурні брекети фіксують дугу за допомогою додаткових елементів, а самолігуючі, на зразок телефону-слайдеру, зачіпаються в самій системі брекетів, і там вже непотрібно ніяких інших засобів. Із ними потрібно значно рідше відвідувати ортодонта, а також вони значно м’якші і комфортніші в дії.

Людина сама обирає вид брекетів чи ви їй щось конкретно рекомендуєте?

Ми рекомендуємо залежно від патології – cистему лігатурних або самолігуючих брекетів. Повторюсь, що самолігуючі більш новітні, значно комфортніші і ефективніші, але й по коштах набагато дорожчі.

Залежно від того, які ми порекомендували брекети, людина сама обирає естетику. Зараз багато уваги спрямовано на те, щоб ортодонтичне лікування було непомітним. Цього можна досягти за допомогою прозорих кап або взагалі непомітних лінгвальних брекетів. Є брекети, які фіксують із зовнішньої сторони, але вони теж непомітні, бо виготовлені під колір емалі – це керамічні або сапфірові брекети. Пацієнт сам вирішує наскільки важлива для нього естетика: чи хоче протягом двох років посміхатися металевими зубками, чи хоче носити білі або прозорі, чи взагалі непомітні брекети.

 

Чи є люди, яким протипоказані брекети?

Алергічні реакції можуть бути протипоказанням до встановлення брекетів. Але сучасні брекети виготовляють зі спеціальних гіпоалергенних матеріалів в складі яких є титан, який взагалі вважають безалергенним металом. Навіть дуги брекетів роблять гіпоалергенними, тому що 0,1 % людей мають алергію на ці матеріали. Однак, таких пацієнтів ми ще не зустрічали в своїй практиці.

 

Чи можна ставити брекети одразу на дві щелепи?

Можна, але краще не треба. Лікар, який свого часу мене вчив ортодонтії, поділився життєвим досвідом. Він вирішив, що хоче бути ортодонтом і захотів спробувати, як це ходити в брекетах. Лікар попросив свого колегу зафіксувати йому брекети одразу на дві щелепи! І після цього він говорив усім: «Ніколи, нікому, ні за яких обставинах не фіксувати брекети на дві щелепи!». Це дуже неприємно. Одна справа, коли людина може адаптуватися до змін на одній щелепі: жує на одну щелепу, передає їжу з однієї сторони на іншу. І зовсім інша справа, коли в усьому роті з’явилось щось нове, яке, на жаль, до 10 днів може царапати й травмувати слизову. Щоб такого не було, зубки краще вирівнювати поступово, і це значно функціональніше в плані фізіології. Тому спочатку ми фіксуємо верхню щелепу, робимо її ширшою, і після цього лише фіксуємо брекети на нижню щелепу, щоб підтягнути її під верхню, уже красиву й рівну.

Обов’язково ставити брекети на нижню щелепу, якщо під час усмішки її не видно?

Ми рекомендуємо в 100% випадках вирівнювати і нижню щелепу. Верхні та нижні зуби постійно контактують між собою, і якщо після лікування правильне співвідношення зубів порушиться, то страждає не тільки естетика, але й жувальна функція.

 

Відчуває людина біль чи дискофорт під час носіння брекетів?

Це все залежить від больового порогу конкретної людини. Є пацієнти, яким узагалі не боляче, а деякі, щойно переступлять поріг кабінету, вже кричать: «Ой рятуйте! У мене все болить!» Переважно нетерпимі до болю чоловіки – не знаю із чим це пов’язано. Але навіть якщо пацієнт відчуває незначний біль під час фіксації брекет-системи( сама процедура абсолютно безболісна), то днів через десять усе точно минає.