Стрес та його наслідки для ротової порожнини

Війна на Сході України, нестабільність у державі, у новинах – одні аварії, убивства і крадіжки. На роботі невчасно виплачують заробітну плату, постійні конфлікти з керівництвом та непорозуміння з колегами. Удома – дружина та діти, яким потрібні планшет, телефон і шуба. І як тут не те, що не нервувати, а взагалі не зійти з розуму?

Але ж ми всі розуміємо, що проблеми – проблемами, а для людини найважливіше здоров’я. Ні для кого не секрет, якої шкоди стрес та депресії завдають нашому організму, але мало хто знає, про наслідки стресових ситуацій для зубів і ясен.

У Швейцарії провели експеримент: учені розділили студентів одного з вузів на дві групи. Одні – старанно навчались і готувались до складних іспитів, інші – просто відвідували лекції. У кінці місяця в студентів, із першої групи, які посилено навчались і відчували стрес перед іспитом, лікарі виявили хвороби порожнини рота та запалення ясен. Відсторонені від стресу студенти, повністю зберегли своє здоров’я.

Хвороби порожнини рота, викликані стресом:

Карієс. Під час депресії людина не приділяє потрібної уваги гігієні порожнині рота. Ми не так ретельно чистимо зуби, або й узагалі перестаємо. Через погану гігієну, або й узагалі її відсутність, зуби починає вражати карієс.

Пародонтит. У стресових сутиаціях в організмі людини виробляється гормон стресу – кортизол. Високий рівень цієї речовини провокує розвиток запалення в пародонті – комплексі тканин, які оточують зуб і забезпечують його фіксацію в щелепі. Симптоми захворювання парадонту – біль, запалення і кровоточивість ясен, неприємний запах із рота.

Бруксизм. Під часу стресу люди часто стискають щелепи до скреготу. Часто це відбувається вночі, і люди самі не можуть контролювати цю хворобу. Бруксизм призводить до стирання емалі.

Синдром палаючого рота. Затяжна депресія, сильні переживання та стрес можуть спровокувати «синдром палаючого рота». Під час цього захворювання людина відчуває зуд та паління на яcнах, піднебінні та язиці.

Ксеростомія. Іноді люди вживають спеціальні ліки, аби побороти стрес та депресію. Часто медичні препарати спричиняють хронічну сухість у роті, і людина відчуває певний дискомфорт.

Простуда на губах. Вірус простого герпесу наявний в організмі кожної людини. Але активізується він лише тоді, коли організм ослаблений, зокрема стресом, переживанням, депресією чи недосипанням. У виді пухирців, заповнених водою, герпес з’являється на губах і навколо рота.

Cтоматит. Маленькі білі або сірі виразки на внутрішній стороні щік – це стоматит. Він часто є наслідком сильного стресу.

Аби якось впоратись зі стресом багато хто починає палити, вживати алкоголь та заїдати стрес солодким. Як наслідок – карієс, потемніння зубної емалі, жовті плями на зубах, неприємний запах із рота.

У період, коли ви відчуваєте стрес та депресію, пам’ятайте – чорна полоса мине, а от повернути здоров’я зубів – не так уже й легко. Не забувайте ретельно доглядати за зубами й яснами, та мінімум двічі на рік відвідувати стоматолога. Вчасний огляд порожнини рота та професійна чистка зубів – убережуть вас від багатьох проблем.