Три найпоширеніші міфи про зуби
До нас щодня звертаються десятки людей за допомогою. Серед них є молоді мами, у яких зубки в дуже тяжкому стані. Хтось колись цим мамам сказав, що вагітним лікувати зуби – заборонено! Звертаються до нас й батьки, які наполягають на тому, щоб їхній дитині вирвали зуб, хоча цей зубчик можна полікувати, і він ще прослужить своєму маленькому хазяїну.
А також є й ті, котрі ще в молодості вирвали зуби мудрості – бо так вони десь прочитали, а тепер про це дуже шкодують. Багатьох проблем можна було б уникнути, якби всі володіли фаховою інформацією. Наш лікар Дар’я Перекупко розвіяла три найпоширеніші міфи про зуби.
Міф №1
Вагітним не можна лікувати зуби
Багато майбутніх мам уникають походів у стоматологію. Жінки при надії вважають, що будь-яке втручання лікаря може нашкодити їхній дитинці. А особливо рентген, ліки й анастезія. Спочатку жінки не відвідують стоматолога, бо вагітні, потім – бо годують малюка грудним молоком. І дуже часто мами доводять свої зубки до плачевного стану.
Дар’я Сергіївна переконана, що вагітній жінці не лише можна, але й просто необхідно лікувати зуби. Це потрібно для повноцінного розвитку плоду і здоров’я майбутньої мами. «Вчасно неполіковані зуби можуть призвести до запалень, а потім до інфікування та інтоксикації всього організму. Найсприятливіший час для лікування зубів вагітної жінки – другий триместр. А ще дуже важливо попередити лікаря про те, що ви вагітні! Тоді він буде використовувати матеріали й анестезію, яка не нашкодить вашому малюку», – говорить стоматолог.
Небезпека хворих зубів під час вагітності:
-
Нелікований зуб утворює осередок інфекції, яка потрапляє з кров’ю до малюка і приносить йому шкоду;
-
Зубний біль призводить до сплеску адреналіну і зміни загального гормонального фону, а це може спровокувати підвищений тонус матки.
-
Постійна присутність мікробів може привести до пародонтиту, який небезпечний як для мами при надії, так і для її пузомешканця.
Пам’ятайте, що ви маєте турбуватись не лише про своє здоров’я, але й за маленьку крихітку, яка живе в вашому животику. Тому відкидайте всі страхи і йдіть лікувати зуби, якщо це потрібно.

Дар’я Перекупко

Міф №2
Молочні зуби можна не лікувати
«Переконання батьків про те, що молочні зубки можна не лікувати – призводять до серйозних проблем уже постійних корінних зубів дитини. Хворий молочний зуб не лише заражає карієсом сусідній, а й уражає інфекцією корінний зуб, який уже є під молочним. Як наслідок – постійні зубки виростають вже з карієсом, який складніше й довше лікувати», – запевняє лікар.
Найпоширеніші помилки стосовно молочних зубів:
-
У молочних зубах немає нервів. Нерви в молочних зубчиках є. Через те й в таких зубках, які уражені ускладненим карієсом (пульпітом чи періодонтитом) теж потрібно лікувати й пломбувати канали.
-
Якщо видалити нерв у молочному зубі, то постійний буде без нерва. Молочні та постійні зуби незалежні один від одного. Кожен із них має свій власний нерв. Корінний зубчик у дитини проріжеться цілим і неушкодженим із живим нервом всередині. Але якщо молочний зуб не лікувати, то запалення проникне через канали в кістку. Воно вразить зачаток постійного зуба і той може не прорізатись узагалі. Вам таке потрібно?
-
Молочні зуби не потрібно лікувати, вони ж все одно випадуть. Зубки то випадуть – але для чогось же вони потрібні, якщо виросли. Передчасна відсутність молочних зубів провокує деформацію зубного ряду, яка в подальшому вплине на прикус дитини. Батьки мають знати, що зубки малюкові потрібно лікувати і захищати від передчасного видалення і випадіння.

Міф №3
Зуби мудрості завжди потрібно видаляти
Наші прадіди ототожнювали прорізування зубів мудрості з розвитком розумових здібностей. Але ні якої мудрості цих зубах немає. Вони просто з’являються значно пізніше, коли людина вже доросла і розумна. Проблеми з прорізанням цих зубів лікарі пояснюють тим, що в процесі еволюції людська щелепа зменшилась. Раніше люди їли більше твердих продуктів, а зараз для пережовування їжі не потрібно докладати багато зусиль, тож щелепа і зменшилась. І зуби мудрості, які прорізуються останніми вже не мають собі місця. Через це й ростуть неправильно, часто заважають іншим зубам і завдають біль людині. Але є люди в яких ці зубки взагалі не виростають, і є такі, в кого місця в щелепі вистачає і зуби ростуть нормально.
Зуби мудрості мають ряд переваг над іншими зубами:
-
Вони можуть стати опорою для мостовидних протезів Якщо ці зубки видалити, то встановити такий протез можна буде тільки за допомогою імплантів.
-
Якщо у людини відсутній сьомий чи шостий зуб, то «вісімка» однозначно може знадобитися для протезування.
-
Зуб мудрості часто бере участь у пережовуванні їжі.
Але бувають випадки, коли зуб мудрості і справді потрібно лише виривати.
Показаннями до видалення зубів мудрості є:
-
Зуб прорізався крихким і піддається руйнуванню. Інфекція, яка є в зубі призводить до розвитку періодонтиту або періоститу. Зуб починає сильно боліти, з’являється набряклість у області щоки.
-
Зуб має неправильне положення. Наприклад, восьмий зуб прорізався горизонтально. Такий зуб не має ніякої цінності для протезування.
-
Відсутність місця для прорізування. Якщо в цьому випадку не видалити зуб мудрості, то зубний ряд може посунутися.
-
Розвиток перікорніту (запалення капюшона). Це також є показанням для видалення зуба мудрості.
Як бачимо, не завжди зуби мудрості потрібно видаляти. Тому якщо у вас почали рости вісімки – не впадайте у паніку, а краще проконсультуйтесь із лікарем. Можливо, нічого страшного тут і немає, і ці зубчики вам колись ще дуже знадобляться.